уторак, 24. јануар 2012.

Sumporovita termomineralna voda



Prema definiciji, mineralne vode predstavljaju posebnu grupu podzemnih voda koje, zahvaljujući svojim fizičkim osobinama i hemijskom sastavu povoljno deluju na ljudski organizam i mogu se koristiti za profilaksu i lečenje.
U okviru različitih hidrogeoloških celina na teritoriji naše zemlje nalazi se i Šumadijsko-Kosovsko-Vardarska zona, kojoj pripada lokalitet Mataruške Banje. Obuhvata teritoriju od Dunava, Velikomoravske doline, pruža se ka Novom Pazaru i Kosovsko-Metohijskom basenu; i dalje — ka Kumanovu. Karakterišu je velika ubiranja geoloških formacija početkom Paleozoika i vulkanske aktivnosti, koje su omogućile pojavu mineralnih voda na površini zemlje. Mineralne vode Mataruške Banje, magmatskog porekla, iz većih dubina stižu na zemljinu površinu i spadaju u grupu juvenilnih voda.
Mineralne vode su veoma složenog hemijskog sastava, složenije od mnogih farmakoterapijskih sredstava jer sadrže i više od 10 elemenata. Predstavljaju rastvore slabih elektrolita i karakteriše ih jonski sastav.
Kompletnu fizičko-hemijsku, toksikološku i radiološku analizu mineralne vode u Mataruškoj Banji sprovodi Institut za rehabilitaciju u Beogradu, uz terenske analize mineralne vode iz bušotine MB2, u saradnji sa Institutom za zaštitu zdravlja "Dr Milan Jovanović Barut" i Inst. za medicinu rada i radiološku zaštitu "Dr Dragomir Karajović"
Mineralna voda je klasifikovana prema Quentinovoj podeli i pripada kategoriji natrijum, magnezijum, hidrokarbonatnih, fluornih, sumporovitih hipertermi. Ovakav sastav je određen onim jonima kojih u vodi ima preko 20 milival%. U znatnoj količini nalaze se katjoni: natrijum 52,54 milival% i magnezijum 28,29 milival%, a od anjona hidrokarbonatni jon (HCO3) 86,87 milival%.
Značajne su količine vodonik sulfida 14mg/l (već količina od 1mg/1 svrstava vode u sulfidne), što je glavna terapijska vrednost ove mineralne vode uz temperaturu od 46,8 stepeni C.
Zbog velikih količina fluora 0,0076g/l (maksimalno dozvoljen sadržaj je 2,0mg/l) voda se ne koristi za piće.
Organoleptički opis: voda je bistra, bez boje, uz karakterističan miris na sumpor. Rezultati upoređeni sa analizom vode iz perioda 13. 10. 1998. godine ukazuju na stalnost sastava i temperature vode.

Fiziološko dejstvo

Balneološki faktor, termomineralna sumporovita voda, predstavlja draž za receptore kože i sluzokoža izazivajući preko neurorefleksne i humoralne regulacije složenu reakciju prilagođavanja organizma.
Ove promene nastaju kao rezultat dejstva mehaničkih, termičkih i hemijskih faktora na kožu i sluzokože.


Mehanički efekat

Dejstvom hidrostatskog potiska telo prividno gubi na težini (u mineralnoj vodi i do 91%) što olakšava pokret i kod izraženih bolova i neuromuskularnih lezija praćenih otežanom pokretIjivošću.
Hidrostatski pritisak dovodi do intenzivnijeg pražnjenja venskih depoa kompresijom na telesne šupljine i vene, boljeg koronarnog protoka, povećanja udarnog volumena i srčane frekvence. Smanjuje promer grudnog koša i menja amplitude respiracije, povećavajući ekspirijum.
Povećava resorpciju tkivne tečnosti ispod kože, resorbuju se otoci i eksudati. Sumporvodonik se lepi za kožu u vidu mehurića i predstavlja mehaničku draž za receptore izazivajući efekat mikromasaže.

Toplotni efekat

Zasniva se na velikoj toplotnoj provodljivosti i velikoj specifičnoj toploti vode. Pri ulazu u toplu kupku nastaje tzv. "paradoksalna reakcija kože", naježenost koju ubrzo smenjuje crvenilo i relaksacija. Temperatura kože i potkožnog tkiva se može povećati za 2-4 stepena C (Laquer), zagrevajući krv u krvnim i limfnim sudovima kože, koja zatim odlazi u cirkulaciju dovodeći do hipertermije organizma.
Neurorefleksni mehanizmi dovode do vazodilatacije i hiperemije.
Pretpostavlja se da se iz ćelija kože oslobađa acetilholin koji ulazi u krvotok izazivajući vazodilataciju, deluje vagotonički, snižava arterijski pritisak. Ovaj efekat hiperemije posredstvom neurotransmitera je tako prisutan i u udaljenim delovima tela. Dilatacija krvnih sudova kože dovodi do preraspodele krvi iz unutrašnjih organa i krvnih depoa ka periferiji.
Smanjuje se viskoznost krvi jer kompenzatornim mehanizmima dolazi do prelaska tečnosti iz intersticijuma u cirkulaciju, što utiče na pojačano znojenje (izlučuju se i štetni produkti metabolizma, karbamidi, urea, natrijum hlorid, toksini), isparavanje tečnosti sa površine kože i diurezu - nastaje tzv. fizička termoregulacija. Hemijska termoregulacija je praćena povećanim potrebama za kiseonikom, odnosno povećanim metabolizmom fosfolipida i belančevina, što dovodi do poboljšanja trofike tkiva.

Dovođenje toplotne energije na nivou ćelija dovodi do povećanja enzimske aktivnosti; intenziviraju se metabolički procesi - metabolizam lipida, proteina.

Hiperventilacija dovodi do povišenja pH krvi. Dugotrajno pojačano disanje može uzrokovati alkalozu i tetaniju; neophodno je doziranje količine toplote koja se dovodi telu.
Različita temperatura mehurića gasa (koji se nakupljaju na površini tela) i vode takođe predstavlja termički nadražaj. Tople mineralne kupke smanjuju mišićni tonus skeletne i glatke muskulature; posle kupki se može osetiti zamor. Zapažen je pad arterijske tenzije i porast srčane frekvencije pri ulazu i suprotni efekat pri izlasku iz kupki, pri čemu je pad srčane frekvencije izraženiji.
Hemijski efekat

Sumporovite vode su jedine mineralne vode čiji sastojci učestvuju u izgradnji belančevina, važnih strukturnih elemenata tkiva.
Biološki aktivna materija, sumporvodonik u mineralnoj vodi nalazi se u obliku nedisociranog molekula/ hidrosulfid jon ili sulfidnog jona, u kom obliku se lako resorbuje preko kože i sluzokože. Resorpcija se povećava kod viših temperatura vode. Nastaju morfološke promene kože, dolazi do infiltracije limfocita i eozinofila što odgovara zapaljenjskoj reakciji. Na kožu deluje keratoplastički, podstiče ćelije epiderma na regeneraciju, što je naročito povoljno u lečenju ulkusa krurisa. Delimično ima antiseptičko dejstvo jer dovodi do deskvamacije i na taj način dolazi do mehaničkog uklanjanja patoloških mikroorganizama. Dilatacijom krvnih sudova poboljšava cirkulaciju. Zbog ovih efekata primenjuje se kod ekcema i drugih bolesti kože praćenih gubitkom epiderma.
Osim što predstavlja hemijsku draž i izaziva refleksni odgovor organizma, učestvuje i u hemijskim reakcijama uključivanjem sulfhidrilnih grupa u oksido-redukcione procese ćelija i fermentnih sistema. Ulazi u sastav cistina, sumporaste amino kiseline koja je sastavni deo glutationa, značajnog u metabolizmu tkiva. Redukcijom daje cistein, naročito terapijski aktivan, i jedan od glavnih sastavnih delova belančevine keratin.
Utiče na metabolizam kože, holesterola, nukleotida, tkivno disanje, sekreciju egzokrinih žlezda, sintezu aminokiselina.
Resorpcija sumpora i njegovo deponovanje u hrskavicama zglobova ima naročito povoljan efekat kod reumatskih bolesnika, jer delimično kompenzuje deficit ovih materija. Dolazi do stvaranja hondroitin-sulfata koji je vezan za belančevinu hondroproteid.
Sumporvodonik smanjuje sadržaj mokraćne kiseline i šećera u krvi.
Detoksikaciono dejstvo ima kod trovanja živom, olovom, nekim toksinima. Esterifikovan oblik vezuje raspadne produkte metabolizma gradeći jedinjenja rastvorljiva u vodi, koja se zatim izlučuju urinom.
Sumporovite mineralne vode deluju nadražajno, povećavajući tonus glatkih mišićnih vlakana genitalnog trakta, što odgovara dejstvu zadnjeg režnja hipofize. Dejstvom na arteriole nastaje dekongestija u maloj karlici. Antiflogistički efekat je značajan u tretmanu kataralnih promena adneksa.

Indikacije:
-    zapaljenjski i degenerativni reumatizam
-    stanja nakon povrede lokomotornog aparata
-    neurološka oboljenja: lezije perifernog i centralnog motornog neurona, radikuliti, neuriti
-    kožna oboljenja: hiperkeratoze, seboroički egzantem, ekcem, dermatoze, psorijaza, impetigo
-    metabolički poremećaji (giht, dijabet)
-    hronična nespecifična oboljenja adneksa, sterilitet

Kontraindikacije za primenu sumporovite termomineralne vode:
-    poremećaj opšteg stanja, srčana insuficijencija, neregulisana hipertenzija
-    akutna zapaljenjska oboljenja
-    egzacerbacija hroničnih zapaljenja
-    maligne bolesti
-    krvavljenja
-    specifični procesi
-    varikoziteti, tromboflebiti

Sumporovita termomineralna voda se primenjuje u vidu kupki, lokalnih i opštih, u kadama ili bazenima; kombinovane hidrokinezi terapije u bazenima, Hubbard kadi. Primenjuje se i u obliku podvodne masaže i orošavanja. Van vode, sumporvodonik je toksičan - snažan sistemski otrov, ali se brzo oksidiše do netoksičnih jedinjenja, pa su kupke bezbedne.
Balneološka reakcija predstavlja prolazno pogoršanje opšteg stanja i javlja se kao reakcija organizma na primenu termomineralnih kupki. Nastaje pogoršanje reumatskih bolova, koje je verovatno izazvano acetilholinom, koji se tokom kupki izlučuje iz ćelija kože. Posle prve simpatikotonične faze nastaje vagotonična reakcija, nakon čega se smiruje simptomatologija.
Manifestuje se kao opšta - praćena glavoboljom, tremorom, nervnom razdražljivošću, gubitkom apetita, nesanicom; ili lokalna u vidu bolova lokalizovanih u lokomotornom aparatu.

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.